קסטל יעקב ז"ל

 

בשנת 2001  החליט לתרום את מגילת אסתר העתיקה למוזיאון היישוב היהודי בחברון בבית הדסה.

בראיון לערוץ 7 לפני כשבע שנים סיפר קסטל על מאבקו להשבת האדמות שעליהן מצוי השוק של חברון למשפחתו. בג"ץ קבע שמאחר ואדמות אלו הן 'אדמות נפקדים' ניתן לפנות מהן את היהודים המתגוררים במקום מזה מספר שנים.

קסטל אמר בראיון לישראל מידד בתכנית 'חופש השידור' כי לאחר שהערבים שחטו את היהודים בפרעות תרפ"ט בחברון, היהודים עזבו, ועל האדמות השתלטה ירדן, שהעבירה אותן לידי הערבים. כשהיהודים חזרו לחברון, ירדן השיבה את האדמות, וישראל מחזיקה בהן כ'אדמות נפקדים', כלומר שטח שאין לו בעלים, למרות שהוא, כבן למשפחת קסטל, בעליהן של האדמות. "אני טוען שיש בעל בית לאדמה והיא אינה יכולה להמשיך להיות אדמת נפקדים לאחר ששבה מירדן. עכשיו שהאדמות הוחזרו לישראל זו צריכה להיות אדמה של משפחתי" אמר קסטל.

בידיו של קסטל אף היה ספר המתעד את קורותיה של משפחתו שמנתה לפני יותר מ 500 שנה כ 7 משפחות. הם יצאו לפני גירוש ספרד מקסטיליה והגיעו לעזה. שם התגוררו זמן מה ואז עברו לחברון. 

הספר הוכן בידי נכדתו במסגרת פרוייקט שורשים והוא מתעד את סיפורה של המשפחה באמצעות סיפורים ומסמכים. "לקחתי את הספר להציג בפני בית התפוצות, והם אמרו שהם רואים דבר כזה פעם ראשונה", אומר קסטל. קסטל אמר כי בין מטרותיו, הצגת הספר המיוחד של משפחתו לציבור ו"לדאוג שבחברון יחיו יהודים".

קבור בבית העלמין נורדיה